Sprawdzone ciasto drożdżowe i słodkie buły w dwóch wariantach

Przed Tobą ciasto drożdżowe, które zawsze mi wychodzi – możesz użyć drożdży świeżych lub mrożonych (z podpowiedzi moich obserwatorów i z własnego błędu wiem, żeby nie mrozić kostki w całości – wystarczy ją wcześniej pokruszyć). A potem kiedy już pięknie wyrośnie zawijasz w nie co tylko chcesz.

Ja przygotowałam dwa warianty – buły z serem i warkocz z konfiturą jagodową.

Składniki na ciasto:
250 g mąki 
15 g cukru 
18 g drożdży świeżych 
125 ml mleka 
35 g masła 
1 jajko
szczypta soli

Wykonanie:

  1. Przygotuj zaczyn: do miski wrzucamy drożdże, pół łyżeczki cukru, pół łyżki mąki i 25 ml ciepłego mleka – dobrze mieszamy, przykrywamy ściereczką i odkładamy w ciepłe miejsce na pół h – ja otulam kocykiem 🙂
  2. Po tym czasie do misy miksera wrzucamy resztę składników, dodajemy zaczyn i zagniatamy – oczywiście można to zrobić także ręcznie, ale ja jestem leniuchem i zawsze wysługuje się robotem.
  3. Jeśli ciasto jest za rzadkie podsypuje mąką aż uformuje się zwarta kula. Przykrywam ściereczka i odkładam w ciepełko na 1-2 h.
  4. Gotowe ciasto dziele na 2 porcje i wałkuje na spory prostokąt.
  5. Smaruje grubo serem, zawijam w rulon i kroje na kawałki ok 2 -3 cm. Układam na wyłożoną papierem blaszkę, znowu przykrywam i daje im jakieś 20 minut aż ciut podrosną. W przypadku warkocza z dżemem również prostokątny kawałek ciasta zwijam w rulon, jednak rozcinam go wzdłuż, łapię za oba krańce i przeplatam ze sobą tworząc coś ale warkocz.
  6. Piekę ok 15 minut, do lekkiego zarumienienia (180 st).

Nadzienie bułek: kostka twarogu, jeden serek waniliowy, 2 łyżki miodu

nadzienie warkocza: dżem jagodowy