WIEDZA NA WIDELCUŻYWIENIE DZIECI

CO SPRAWIŁO, ŻE NIEJADEK ZJADŁ CAŁĄ PORCJĘ I JESZCZE POPROSIŁ O DOKŁADKĘ? – 7 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO UCZESTNICZYĆ W WARSZTATACH KULINARNYCH!

 

Jeśli masz w domu dziecko, które niechętnie sięga po jedzenie to pewnie dwoisz się i troisz, by Twój maluch spróbował nowego owocu, zjadł porcję warzyw czy cały obiad a on ani myśli, bo najbardziej smakuje mu bułeczka z masłem. Od kilku lat prowadzę warsztaty kulinarne z dzieciakami i praktycznie w każdej grupie pojawia się tak zwany niejadek. To dziecko, które niechętnie kosztuje, czasem nawet trudno je zaangażować do przygotowywania posiłków. Ale mając do czynienia z setkami maluchów, z którymi gotowałam przekonałam się, że na każdego istnieje jakiś sposób. Nie raz słyszałam od pań z przedszkola słowa: „On zjadł kanapkę z warzywną pastą? Jak to możliwe? Przecież on w ogóle nie lubi warzyw”, „To niesamowite, jak piękne jedzą.” Takich przykładów mogę opowiadać wiele, ale najbardziej w pamięć zapadły mi jedne warsztaty. Pewnego dnia po raz kolejny z rzędu pojechałam na zajęcia, które prowadziłam dla dzieci z rodzicami. Tematem przewodnim warsztatów były kasze – wspólnie przygotowywaliśmy sałatkę z kaszy jęczmiennej, koktajl czekoladowy z kaszy jaglanej a na deser czekoladowe kulki. Wszyscy byli bardzo zaangażowani, a dzieciaki podekscytowane i totalnie pochłonięte swoimi zadaniami. Gdy nadeszła pora degustacji jeden chłopczyk chwilę patrzył na swoją sałatkę i dość niepewnie chwycił za widelec. Po chwili zobaczyłam, że jego talerz jest już pusty a on nakłada sobie kolejną porcję. Po zjedzeniu sałatki złapał za kubek koktajlu, wypił go do dna, a na koniec zjadł czekoladowe kulki i z brudną buzią spytał się siostry czy może zjeść również jej porcję. Może ta sytuacja nie byłaby bardzo nietypowa gdyby nie reakcja jego mamy, która zrobiła wielkie oczy i pełna niedowierzania powiedziała : „To jest niemożliwe. Przecież on jest takim niejadkiem!”.

Co się w takim razie stało? Czy zadziałała tu jakaś nadzwyczajna moc? Tak. To moc bycia razem i możliwość wykonania wspólnej pracy. Warsztaty kulinarne to niezwykły czas kiedy dzieci mają możliwość nauczenia się nowych, nieznanych im wcześniej rzeczy. Dlaczego warto w nich uczestniczyć? Oto 7 najważniejszych powodów (nie tylko dla niejadków.

  1. DZIECKO NAUCZY SIĘ NOWYCH RZECZY PRZEZ ZABAWĘ

Warsztaty kulinarne to nie takie zwykłe gotowanie. Podczas nich dziecko rozpoznaje produkty za pomocą zmysłu dotyku, smaku i węchu, uczy się nowych smaków, rozwija zdolności manualne – maluchy kroją, mieszają czy gniotą ciasto. Uczą się samodzielności, dokładności i odpowiedzialności. Wspólne gotowanie to także doskonała okazja to poznania podstaw matematyki dzięki odmierzaniu produktów czy podziale porcji.

  1. ODERWIESZ DZIECI OD TELEWIZJI I TELEFONU

Czy wiesz, że nadmierne używanie smartfonów i tabletów przez małe dzieci może spowodować problemy z koncentracją, otyłością czy opóźnieniem rozwoju mowy? Żaden tablet, żadna gra ani bajka nie wciągnie jednak dziecka jak ciekawe, zorganizowane zajęcia pobudzające kreatywność i wyobraźnię. Gdy maluch ma okazję się wykazać i wykonać coś samodzielnie lub przy niewielkim wsparciu dorosłego dosłownie pęka z dumy. Mała zachęta potrafi je mocno zaangażować bo dzieci uwielbiają taką formę zabawy i wręcz garną się do pomocy ! Warto ograniczyć dzieciom dostęp do urządzeń elektronicznych i zapewnić rozwojową rozrywkę, która nie powoduje negatywnych skutków ubocznych.

3. OSZCZĘDZISZ CZAS I PIENIĄDZE

Płacąc za warsztaty oszczędzę? Oczywiście ! Na zajęciach dowiesz się jak przygotowywać zdrowe, szybkie posiłki z niedrogich produktów. Nauczysz jak się kreatywnie wykorzystywać „resztki” z lodówki i jak planować zakupy, by w twojej kuchni nic się nie marnowało. Poznasz także tajniki tworzenia domowych, prostych przekąsek i słodkości dzięki czemu oszczędzisz pieniądze na niezdrowych gotowcach. I co ważne – dostaniesz gotowe przepisy i pomysły, które możesz wykorzystać w domu!

  1. TWOJE DZIECKO ZACZNIE JEŚĆ OWOCE I WARZYWA

Dlaczego tak się dzieje? Dziecko, które ma możliwość wykonania czegoś samodzielnie chętniej skusi się by to skosztować. Szczególnie duże znaczenie ma tu wpływ grupy: jeśli pracują i jedzą wszyscy to nawet tak zwany niejadek szybciej przekona się do nowych rzeczy. Na warsztatach bazę stanowią dobrej jakości produkty a przepisy są skomponowane w taki sposób, by owoce i warzywa przybrały ciekawą i smaczną formę.

  1. ZACIEŚNISZ WIĘZI ZE SWOIM DZIECKIEM

Nie ma dla dziecka nic ważniejszego niż uwaga i czas jaką poświęcają mu rodzice. W czasach ciągłego pędu i szybkiego życia warto na chwilę się zatrzymać i pobyć razem. Na zajęciach pracujesz ze swoją pociechą i wspólnie tworzycie piękne i smaczne posiłki. Dziecko mając poczucie bliskości i wsparcia z twojej strony chętnie się zaangażuje, a wspólne momenty zapadną mu w pamięć na całe życie.

  1. ZYSKASZ POMOCNIKA W KUCHNI

Jeśli dasz dziecku szansę sprawdzenia się w kuchni zyskasz prawdziwego asystenta, który chętnie będzie ci pomagał w domowych pracach: nie tylko w samym gotowaniu, ale także w nakrywaniu do stołu i sprzątaniu. Na warsztatach dzieciaki uczą się samodzielności i rzetelnego wykonywania zadań. Takie lekcje na pewno zaprocentują w ich dorosłym życiu.

  1. ZAPEWNISZ ZDROWIE I DOBRE SAMOPOCZUCIE CAŁEJ RODZINIE

Zazwyczaj osoby biorące udział w warsztatach testują nowe przepisy w domu. Wiele razy panie na zajęciach chwaliły się, że wprowadzają różne nowości, które świetnie się przyjmują w ich rodzinach. Dzięki poznaniu nowej wiedzy i technik oraz przetestowaniu fajnych dań nauczysz się zaskakiwać domowników i stopniowo będziesz mogła wdrażać prawidłowe nawyki. Bo zdrowie i dobre samopoczucie Twoje i twoich bliskich są największą wartością!

Chciałabyś aby w szkole lub przedszkolu Twojego dziecka odbyły się zajęcia kulinarne? A może wolałabyś warsztat w gronie znajomych i dzieciaków w miłej i kameralnej atmosferze?

Skontaktuj się ze mną 🙂

tel. 533536876

e-mail: smuklewidelce@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *