WIEDZA NA WIDELCU

WARSZTATY FOTOGRAFII KULINARNEJ

Na co dzień gotujesz, pieczesz a może prowadzisz bloga lub fanpage i chciałabyś robić piękne zdjęcia kulinarne? Sięgasz po aparat i próbujesz sfotografować piękny tort lub apetyczne danie ale okazuje się, że zdjęcie nie oddaje ich uroku? Tło nie pasuje, robią się paskudne cienie i całość cię nie zadowala. Jeśli zmagasz się z takimi problemami nie martw się! Ja na początku mojej przygody z fotografią kulinarną popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy. Nie radziłam sobie z obsługą aparatu, złościłam się, że zdjęcia są nieostre i z zazdrością oglądałam fotografie innych osób. Miałam przekonanie, że tak piękne zdjęcia mogą powstać jedynie w profesjonalnym studiu, że konieczny jest do tego bardzo drogi sprzęt i wieloletnia praktyka. Wyobraź sobie, że wcale tak nie jest. Wystarczy trochę światła zza okna, kawałek deski lub stołu i parę gadżetów, które każda z nas ma w domu. Moje myślenie na temat fotografii zmieniło się diametralnie kiedy opanowałam podstawowe funkcje aparatu oraz poznałam i zrozumiałam zasady stylizacji! Dzięki paru trikom i prostym rozwiązaniom moje fotografie przeszły ogromną metamorfozę!

MOJE POCZĄTKI “PO OMACKU”

FOTOGRAFIE WYKONYWANE ŚWIADOMIE:

Ogromna różnica, prawda? W dzisiejszym świecie największe znaczenie ma obraz – dlatego ważne, by to co widzimy było przyjemne dla oka.

Jeśli Ty również chciałabyś robić apetyczne zdjęcia pełne uroku i klimatu mam dla Ciebie rozwiązanie! Zapraszam Cię na jedyne w Rzeszowie niezwykłe spotkanie, na którym zdradzę Ci tajniki pięknej fotografii kulinarnej.

WARSZTATY, KTÓRE ODMIENIĄ TWOJE ZDJĘCIA!

Warsztat trwa od 10.00 – 15.00 i składa się z dwóch części. Pomiędzy nimi zapewniamy przerwę kawową (z drobnym poczęstunkiem) – w cenie warsztatów.

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

WSTĘP DO FOTOGRAFII I PODSTAWY KOMPOZYCJI

Na początek wprowadzę cię w podstawy fotografii, które są niezbędne do świadomego posługiwania się aparatem. Omówimy najważniejsze parametry aparatu i ich rolę – wartość przysłony, czas naświetlania oraz czułość ISO. Wiesz, że najważniejszą rzeczą w fotografii jest światło? Bez niego nie wyszłoby żadne zdjęcie. Dlatego opowiem ci jak fotografować przy świetle naturalnym, omówię rodzaje światła i sposoby na jego okiełznanie (rozpraszanie, odbijanie). Następnie wyjaśnię Ci dlaczego jedne zdjęcia są przyjemne dla oka a inne nie. O tym w dużej mierze decyduje kompozycja, czyli odpowiednie rozmieszczenie elementów na zdjęciu. Pokażę ci różne rodzaje kompozycji oraz nauczę jak planować zdjęcia, by nie powstał na nich chaos. Omówimy także zasadę trójpodziału i nauczysz się jak tworzyć klimatyczne zdjęcia z rozmytym tłem.

STYLIZACJA

Rolą zdjęcia kulinarnego jest nie tylko przedstawienie danego obiektu. To opowiedzenie odbiorcy pewnej historii, wprowadzenie go w odpowiedni nastrój i pobudzenie jego apetytu. A to wszystko można osiągnąć dzięki odpowiedniej stylizacji. Nie wiesz jak stworzyć tło do zdjęcia, jak łączyć ze sobą kolory, kształty i faktury? Zastanawiasz się jak dobierać akcesoria, by tworzyły spójną całość? Tego wszystkiego nauczysz się na warsztatach. Uzbrojona w odpowiednią wiedzę stworzysz zdjęcia oddające klimat jesiennego poranka, świąteczny nastrój czy mroczny klimat (dark photography).

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

Część praktyczna stanowić będzie główną część warsztatów i składać się będzie z przygotowania stylizacji wybranych produktów (m.in. warzywa, słodkości, napoje) z użyciem gotowego tła oraz akcesoriów. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób dobierać dodatki, jak tworzyć je samemu. Na podstawie wybranych zdjęć omówimy podstawowe błędy i skorygujemy je. Całość zakończymy pokazem obróbki w programie Adobe Lightroom.

GDZIE: Restauracja “Zdrowo zmiksowani”, Fircowskiego 3 , Rzeszów

KIEDY: 1 GRUDNIA 2018, 10.00 – 15.00

CENA : 390 zł (wpisowe 150 zł – bezzwrotne jeśli ktoś zrezygnuje z warsztatów)

ZAPISY: zdrowo.zmiksowani@gmail.com lub bezpośrednio do prowadzącej Smukłe Widelce.

https://www.facebook.com/events/339250870192563/

Liczba miejsc mocno ograniczona !
Na zgłoszenia czekamy do 28 listopada (warunkiem rezerwacji jest wpłacenie opłaty wpisowej).
*Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów w przypadku zbyt małej ilości osób (w takim przypadku wpisowe zostaje zwrócone uczestnikowi).

Rzeczy, które należy mieć ze sobą:

  • Aparat z w pełni naładowaną baterią + ŁADOWARKĘ
  • Obiektywy, które się posiada

(preferowane: 50mm lub inny stałoogniskowy- choć nie są niezbędne)

  • Statyw

(rzecz niekonieczna lecz bardzo ułatwiająca pracę przy fotografii kulinarnej)

  • Coś do robienia notatek
  • Parę gadżetów, które mogą przydać się do stylizacji kulinarnych (mały talerzyk, rustykalny nożyk, miseczka itp.) – nieobowiązkowe
  • Własny wypiek, produkt do fotografowania – mile widziane, lecz również nieobowiązkowe

GOTOWA NA FOTOGRAFICZNĄ PRZYGODĘ? NIE ZWLEKAJ I WZNIEŚ SWOJĄ FOTOGRAFIĘ NA WYŻSZY POZIOM 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *