Organizacja lodówki, czyli jak przechowywać warzywa i owoce

Dobra organizacja lodówki to nie tylko porządek. To przede wszystkim zabezpieczenie produktów, by można je było bezpiecznie przechować jak najdłużej – najgorsze co możemy zrobić to duże zakupy, wrzucone byle jak do lodówki, z których połowa ląduje w koszu, bo zanim zdążymy je zjeść, po prostu pleśnieją. Jak dobrze przechowywać najdelikatniejsze produkty czyli warzywa i owoce? Zapraszam na kilka przetestowanych przeze mnie tricków.

Jak przygotować warzywa i owoce do przechowywania?

  • nie myj ich (mokre szybciej będą pleśnieć)
  • podziel – podziel marchew/pietruszkę/rzodkiewkę/botwinkę i inne tego typu warzywa na części – osobno korzenie, osobno liście, warto również „rozbroić” kalafiora i brokuła – różyczki oddzielam od łodyg dzięki czemu warzywo zajmuje mniej miejsca w lodówce
  • podziel na te, które zużyjesz od razu, i na te które będę w lodówce leżeć trochę dłużej

W czym NIE przechowywać?

Absolutnie najgorszym rozwiązaniem są zwykłe foliowe worki – nie przepuszczają powietrza, wszystkie pleśnieje w nich momentalnie.

W czym przechowywać?

  • papierowe torebki – można w nich schować cebule, pieczarki, grzyby, małe papryczki i wiele innych produktów, które nie puszczają soku. Papierowe opakowanie przepuszcza powietrze dlatego produkty będą w nim bezpieczne
  • worki strunowe – duże pojemne worki z grubego plastiku z zasuwką mogą nam służyć długi czas. W nich trzymamy zieleniny np. szpinak, rukolę, jarmuż itp. Warto zostawić lekko uchylone zamknięcie by dochodziło więcej powietrza. W takich workach spokojnie można trzymać zielone liście przez tydzień.
  • pojemniki plastikowe – często korzystam z pojemników np. po pomidorkach – mają zamknięcie i otwory „oddychające” oraz z opakowań próżniowych. Do takich opakowań wrzucam delikatne owoce i warzywa np. truskawki, maliny, również zielone liście (a także wędliny i sery).
  • słoiki lub inne szklane pojemniki – w zamkniętym słoiki zawsze trzymam rzodkiewki (do słoika wlewam wodę na ok 1/4 wysokości i wrzucam główki rzodkiewek). W wąskich słoiczkach już bez przykrycia, ale również w wodzie trzymam cięte zioła (szczypior, koperek) oraz szparagi. Taki trick sprawia, że nawet uwiędłe lekko warzywa odzyskują świeżość i mogą stać nawet ponad tydzień (warto wymieniać wodę).
  • zwilżone ręczniki papierowe – zawijamy w nie cięte zioła
  • luzem – tak trzymam warzywa i owoce, które są dość wytrzymałe: te długie tj. por, rabarbar dzielę na pół i związuje recepturką, tak samo trzymam szparagi. Luzem do dolnej szuflady wrzucam również papryki, ogórki czy marchewki – ważne, by w szufladzie nie było wody! Można wyłożyć ją ręcznikiem papierowym lub włożyć na dno pojemniki (tu również wykorzystuje takie np. po sklepowych warzywach)

Jeden komentarz do „Organizacja lodówki, czyli jak przechowywać warzywa i owoce

  1. ja od dłuższego czasu korzystam, ze zgrzewarki próżniowej, bardzo dobre bo szczelne jakby trzeba przewozić np, polecam markę Food Saver – sprawdzona

Możliwość komentowania została wyłączona.