PODRÓŻE ZE SMAKIEMWIEDZA NA WIDELCU

JAK WYBRAĆ DOBRĄ OLIWĘ Z OLIWEK – KILKA ZASAD

Kiedy wyjeżdżam na urlop zawsze przywożę ze sobą lokalne specjały. A kiedy jestem we Włoszech szaleję od ilości genialnych produktów! Tym razem zachwyciłam się oliwą z oliwek prosto z Sycylii – wyspy, która słynie z najlepszych oliw na świecie i gdzie do jakości tego specjału przykłada się ogromną wagę.

Będąc tam przez kilka dni miałam wyjątkową okazję, by przechadzać się po najstarszych, kilkusetletnich gajach oliwnych i fotografować piękne oliwki, na własne oczy zobaczyć jak wyglądają zbiory, proces tłoczenia oliwy i poznać wybitnego specjalistę, który na oliwie zna się jak mało kto. To właśnie on opowiadał nam na czym polega proces tworzenia najwyższej jakości oliwy, w jaki sposób ją degustować i jak wybierać dobry produkt w sklepie.

Jedne z najstarszych gajów oliwnych na Sycylii
Zbiór oliwek ręcznymi grabkami
Zbiory oliwek na potrzeby fotografii 😛

DO WPŁYWA NA JAKOŚĆ I ZARAZEM CENĘ OLIWY?

  • sposób zbierania oliwek – te drobne owoce wytrząsa się z drzewa na rozłożoną na ziemi siatkę, która ciągnie się po całym gaju. Najdroższe oliwy powstają z oliwek zbieranych w delikatny sposób – strącanych z drzewa za pomocą pneumatycznych grabek, czasem nawet ręcznie! Dlaczego to ważne? Jeśli oliwki zostałyby zerwane z sposób mechaniczny, który by je uszkodził, szybciej zaczęłyby się psuć i fermentować, co wpłynęłoby na jakość oliwy.
  • temperatura tłoczenia + krótki czas tłoczenia- max 27 stopni C. Jeśli chce się uzyskać oliwę extra virgin tłoczoną na zimną nie można przekraczać tej temperatury
  • sposób przechowywania – proces tłoczenia dobrej oliwy powinien wyglądać tak: zbiór, dostarczenie do tłoczni, tłoczenie max przeciągu doby. Niestety zdarza się, że oliwki leżą na kupie w tłoczni nawet 2 tygodnie – jeśli są uszkodzone słabym zbiorem, psują się, gniją i fermentują, tworzy się po prostu kupa gnojówki, która potem trafia do butelek, które kupujemy. Oliwki jeśli już “czekają” na swoją kolej w tłoczni powinny być trzymane w oddychających skrzynkach, nie w workach.
  • higiena w tłoczni – źle domyte maszyny powodują, że resztki zjełczałego oleju łączy się ze świeżą oliwą, co obniża jej jakość
Wizyta w tłoczni
Mycie oliwek
Każdy przywozi swoje oliwki i odbiera oliwę w takich kanistrach

CO CHARAKTERYZUJE DOBRĄ OLIWĘ?

Oliwa extra virgin to oliwa, która nie posiada żadnych wad. W ocenie oliwy uwzględnia się jej aromat, pikantność oraz goryczkę. Wbrew pozorom kolor oliwy nie ma znaczenia, dlatego specjaliści oceniają jej jakość degustując ją w charakterystycznej niebieskiej szklance (na zdjęciu).

JAK MOŻNA WYBRAĆ DOBRĄ OLIWĘ NIE BĘDĄC SPECJALISTĄ?

  • jeśli mamy możliwość – po zapachu i smaku. Dobra oliwa ma zapach podobny do świeżo skoszonej trawy a smak jest bardzo świeży i wyrazisty, zjełczały i kiepskiej jakości olej nie ma prawie smaku.
  • po oznaczeniach na butelce – proces kontrolowania oliwy z certyfikatem jest bardzo złożony. Do danego gospodarstwa przyjeżdża specjalista, degustuje oliwę, sprawdza ilość drzew, szacuje ilość wytwarzanej oliwy, sam pobiera jej próbkę i zawodzi do laboratorium, które prowadzi szczegółowe badania i testy jakości.
Spotkanie ze specjalistą, degustacja. Widoczny na oliwie niebiesko – żółty certyfikat to IGP

Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz dobrą oliwę patrz na to czy posiada, któryś z tych dwóch certyfikatów:

  • DOP – to skrót od Denominazione di Origine Protetta, czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia. To marka produktu żywnościowego ustanowiona przez Unię Europejską w 1992 roku. Powstała, by chronić i promować wyjątkowość, jakość oraz niepowtarzalność lokalnych produktów a także wspierać producentów w walce z ich podrabianiem. Jest przyznawana produktom, których nazwa odwołuje się do miejsca pochodzenia na przykład regionu, krainy geograficznej czy miasta. Podlegają one szczegółowym procedurom gwarantującym, że faktycznie powstały na ściśle określonym terytorium, w powiązaniu z warunkami historycznym, kulturowymi, klimatycznymi oraz tradycjami rolniczymi miejsca wymienionego w nazwie.
  • IGP – Certyfikat I.G.P. (Indicazione Geografica Protetta czyli Chronione Oznaczenie Geograficzne) oznacza, że tylko jedna z faz produkcji musi odbywać się w regionie, którego nazwę nosi produkt. Oznaczenia I.G.P. pozwalają utrzymać specyfikę i organoleptyczne cechy produktów, jak również wielowiekową tradycję, z której się wywodzą. Dla konsumenta są gwarancją wysokiej jakości potwierdzonej oficjalnym certyfikatem.

Pamiętaj także, że nawet najlepsza oliwa, nieodpowiednio przechowywana traci na jakości! Przechowuj ją w ciemnym, chłodnym miejscu – lodówce, szafce, piwnicy by nie była narażone na promienie słoneczne. Oliwa ma termin ważności do 12 miesięcy!

Jeśli chcesz kupić dobre sycylijskie produkty możesz je zamówić do Polski (w sklepie są jedynie produkty z ekologicznych upraw):
https://incampagna.pl/pl-pl/

UWAŻAJ NA OLIWĘ Z WYTŁOCZYN Z OLIWEK!

Co to takiego? Oliwki, które trafiają do tłoczni są przerabiane na oliwę, a reszta odpadu trafia poza tłocznię (na zdjęciu). Te resztki skupuje osobna firma, która dodaje innych olejów i środków chemicznych, by z odpadu wycisnąć jeszcze trochę oleju. I w takiej postaci ta resztkowa “oliwa” trafia na sklepowe półki. To najgorzej wydane pieniądze, a sama “oliwa” z pewnością nie niesie żadnych korzyści zdrowotnych, wręcz przeciwnie.

Z tego cuda powstaje oliwa z wytłoczyn

One thought on “JAK WYBRAĆ DOBRĄ OLIWĘ Z OLIWEK – KILKA ZASAD

  1. Piękne zdjęcia, tak właśnie pamiętam oliwkobranie <3 ja byłam w Umbrii i do oliwy z tamtego regionu mam szczególny sentyment. Smak wakacji, zapach trawy !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *