NA TALERZUSłodkości

Odwrócone ciasto jogurtowe z pomarańczami

Kojarzycie sposób na odwrócone ciasto? Wystarczy wybrać ulubione owoce, ułożyć na spodzie formy, zalać ciastem, upiec i już! Każdego roku o tej porze poluje na czerwone pomarańcze – zazwyczaj są one w Lidlu. To właśnie ich użyłam do mojego ciasta – to jedne z najbardziej fotogenicznych owoców, więc wybór był oczywisty. Ale zamiast pomarańczy możecie użyć plasterków jabłek czy innych ulubionych owoców.

Jak widzicie pomarańcze użyłam razem ze skórką – jeśli idziecie moim śladem, umyjecie dobrze owoce i sparzcie wrzątkiem, warto je także wymoczyć w sodzie, by pozbyć się choć części chemii zawartej w skórce. Czy wpływają na smak ciasta? Góra może być nieco gorzkawa, ale kiedy odłożycie ciasto na noc pod przykryciem – goryczka zniknie całkowicie.

Składniki:

4 jajka

pół szklanki cukru + 2 łyżki do posypania pomarańczy

200 g jogurtu naturalnego

300 g mąki pszennej

100 g roztopionego masła (nie gorącego)

2 łyżeczki proszku do pieczenia

2 czerwone pomarańcze

Wykonanie:

  1. Pomarańcze kroimy na plastry (ze skórką lub bez), układamy na blaszce wyłożonej folią lub papierem, posypujemy 2 łyżkami cukru).
  2. Wszystkie mokre składniki łączymy ze sobą (za pomocą trzepaczki lub miksera), następnie dodajemy suche, które również uprzednio ze sobą łączymy (najlepiej dodać je do mokrych przez sitko, by mąka nie miała grudek).
  3. Całość delikatnie łączymy szpatułką.
  4. Gotowe ciasto wylewamy do blaszki z pomarańczami.
  5. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st i pieczemy ok 45 minut (do suchego patyczka).
  6. Po upieczeniu odstawiamy do lekkiego ostudzenia na 5 minut, po czym podkładamy deskę do formy, odwracamy i wyciągamy ciasto pomarańczami do góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *